Najczęściej wykorzystywana na eleganckie garnitury, garsonki czy spodnie – gabardyna, bo to o niej mowa, jest jednym z popularnych rodzajów tkanin. Skąd się wzięła, jak powstaje i jak ją prać?
Gabardyną określa się średnio grubą, mocno utkaną tkaninę o splocie ukośnym. Oryginalnie produkowana była z wełny, ale dzisiaj również wykorzystuje się do jej produkcji innego rodzaju włókna, na przykład bawełnę, która jest jednak bardziej ciężka i sztywniejsza od wełnianej. Jest przy tym gładsza i chłodniejsza w dotyku – najczęściej stosowana jest do szycia płaszczy, kurtek czy spodni, ale stosowana jest ona również oprócz odzieży do produkcji poszewek czy obić meblowych.
Gabardyna od Burberry'ego
Materiał ten został wynaleziony pod koniec XIX wieku – gabardyna po raz pierwszy ujrzała światło dzienne za sprawą Thomasa Burberry'ego, założyciela ekskluzywnego domu mody Burberry, który znany przede wszystkim jest ze swoich kraciastych ubrań. Wynaleziona przez niego tkanina była używana przede wszystkim do szycia trenczy i innych płaszczy, garniturów, garsonek, spodni i kostiumów. Noszona byłą także podczas wypraw polarników ze względu na swoją wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia.
Pranie i prasowanie gabardyny
Ubrania i inne wyroby tekstylne wykonane z wełnianej gabardyny powinno się prać chemicznie z wykorzystaniem środków bez perchloroetylenu i na programach do tkanin delikatnych, ponieważ pranie w pralce może spowodować jej skurczenie i powstanie nieestetycznych i trudnych do wyprasowania zagnieceń. Z kolei bawełniana gabardyna może być prana w pralce, ale najlepiej jej nie wirować, by nie wywołać jej zagnieceń.
Gdzie kupić gabardynę?
Jeżeli szyjesz samodzielnie i chcesz wykorzystać gabardynę, możesz kupić ją w wielu różnych ciekawych wzorach. Gdy jednak nic nie spełnia twoich oczekiwań całkowicie, wybierz CottonBee – firmę, która zajmuje się personalizowaniem tkanin bawełnianych. W CottonBee możesz zamówić materiał z dowolnie zaprojektowanym przez siebie wzorem lub wybrać gotowy z bogatej galerii.
0 komentarze:
Prześlij komentarz